Fejlesztésről

HOSSZÚTÁVÚ CÉLOK

A fejlesztés hosszútávú célja

A tervezett beruházás 6 projektelemet foglal magába. A megvalósítási helyszínek a megvalósítással érintett Vízügyi Igazgatóságok (ADUVIZIG, FETIVIZIG, ÉMVIZIG, KÖTIVIZIG, és ATIVIZIG) területein helyezkednek el. A Projektelemek ugyan eltérő műszaki tartalommal bírnak, de összességében az adott terület vízgazdálkodásának javítását szolgálják.

A tervezett beruházás az alábbi Projektelemek fejlesztését biztosítja:

    • Bácsborsódi tározó funkcióbővítése (ADUVIZIG)
    • Hódmezővásárhely térségi vízrendszer komplex rekonstrukciója I. ütem (ATIVIZIG)
    • Hejő-főcsatorna rekonstrukciója (ÉMVIZIG)
    • Harangodi tározó és a Kállai-főfolyás rehabilitációja (FETIVIZIG)
    • Villogó belvízcsatorna mederfejlesztés és rekonstrukció (KÖTIVIZIG)
    • Örvényabádi belvízrendszer csatornáinak mederfejlesztése és műtárgyainak komplex rekonstrukciója (KÖTIVIZIG)

Fejlesztés és rekonstrukció

A projekt hosszútávú célja a vízkészletgazdálkodás racionalizálása, a vízvisszatartás megvalósítása, a lefolyásszabályozás, a különböző vízigények biztosítása, ezen célok eléréséhez szükséges vízgazdálkodási műtárgyak és létesítmények építése, fejlesztése, rekonstrukciója. Közvetett cél a vízi ökoszisztémák és vízi élőhelyek védelme, és a vízgazdálkodási feladatok ellátását segítő infrastrukturális feltételek megteremtése.

A belvízcsatornák lefolyási paramétereinek javításával (mederkotrás, gyökérzónás tisztítás, túlburjánzott vízinövények eltávolítása, átereszek kapacitásbővítése, tisztítása) nő a csatornák vízszállító képessége, nő a hasznosítható vízkészlet, és mérséklődnek a káros víztöbbletből adódó kedvezőtlen hatások. A projekt során épülő új vízszint-szabályozó és vízkormányzó műtárgyak, illetve a meglévő műtárgyak funkcióbővítése és helyreállítása mind hozzájárulnak a vízvisszatartás, a vízpótlás és a kártételek elleni védekezés megvalósításához a térségben.

A tározófejlesztések és a kapcsolódó rekonstrukciós beavatkozások megteremtik a betározott természetes vízkészletek időbeli és térbeli hasznosításának feltételeit, és hozzájárulnak a belvízi kockázatok csökkentéséhez, ezáltal mérsékelve az éghajlatváltozás káros hatásait (heves nagycsapadékok kártételei, vízhiányos időszakok) közvetlen földrajzi környezetükben.

A projekt során főként belvízcsatornahálózat, tározók és műtárgyak fejlesztése, rekonstrukciója valósul meg.

Főbb műszaki mennyiségek:

Mederrendezés, kotrás, lefolyási viszonyok javítása

Vízépítési műtárgyak, létesítmények építése

Vízépítési műtárgyak fejlesztése, rekonstrukciója

Belvízvédelmi őrtelep építése, fejlesztése, rekonstrukciója

Belvízvédelmi szivattyútelepek építése, fejlesztése, rekonstrukciója

Belvíztározó építése, bővítése, többfunkcióssá tétele

78 680 folyóméter

53 darab

22 darab

3 darab

5 darab

3 darab

Projektelemek ismertetése

A projektelem megalapozását alapvetően a Duna-Tisza közi hátság vízhiányos helyzete határozta meg, melynek kezelésére több országgyűlési és kormányhatározat született. A jelenleg vésztározóként funkcionáló létesítmény állandó jellegű tározóvá alakítása hozzájárul a vízkészletek nagyobb arány megőrzéséhez, ami a Duna-Tisza közi hátság területén kiemelt cél.

Jelen fejlesztés a Kvassay Jenő Terv célkitűzéseihez is illeszkedik, mely a klímaváltozás káros hatásait ellensúlyozó aszálykezelést, belvízvédekezést, a vidékfejlesztést támogató területi vízgazdálkodást, beleértve az öntözésfejlesztést és a lakossági vízigényeket kielégítő települési vízgazdálkodást ötvözi.

 

A projekt megvalósulásaként kialakuló állandó víztükör,

  • a vízvisszatartás révén javítaná a Duna-Tisza közi hátság vízháztartását,
  • növelné a térség természeti értékét, sokszínűségét,
  • a környék kedvelt turisztikai célpontja lenne.
  • Kiinduló érték: a jelenleg vésztározóként funkcionáló létesítmény, célérték maximálisan 43 ha területű, állandó jellegű tározó

A Tisza-völgy térségi programban történő együttes kezelését egyrészt a társadalmi-gazdasági hátrányok, másrészt az árvíz, a belvíz, az aszály és általánosságban az éghajlatváltozás okozta környezeti fenyegetettség megoldandó problémái indokolják. Ennek keretében a vízkészlet-gazdálkodás fejlesztése, valamint a vízgazdálkodással együttműködésben megvalósuló tájgazdálkodási megoldások szükségesek. A társadalmi-gazdasági hátrányok leküzdését segítheti a Tisza térség elérhetőségének javítása, a térség vízgazdálkodási állapotának javítása, a foglalkoztatás bővítését lehetővé tevő helyi és térségi gazdaságfejlesztés, különös tekintettel a mezőgazdaságban foglalkoztatottakra, benne a hálózati együttműködések, a helyi tradíciókon alapuló termékek előállítása, a víz-kivezetésen alapuló ártéri tájgazdálkodás és az ökológiai gazdálkodás.

A vizek jó állapotának elérése célkitűzés megvalósításához illeszkedik a projektelem célkitűzése is az alábbiak szerint:

  • A Hódmezővásárhelyi záportározó megvalósítása során az ökológiai szempontokat
  • Vízkormányzó műtárgy létesítése a Nagyfai Holt-Tisza vízpótlásának érdekében
  • Györpölési szivattyútelep és a Kis-Tiszai csatorna-őrtelep szennyvíztisztítító kisberendezés telepítése
  • A mederrekonstrukció megvalósításával biztosítható a NATURA 2000 védettségű mederszakaszok folyamatos vízellátása, a főcsatorna melletti vizes élőhelyekre számára is kedvezőbb élettér jöhet létre. Lehetővé válik a Hejő-Szarda-övcsatornából történő vízpótlással a főcsatornában az állandó vízborítás, mely az élővilág számára sokkal kedvezőbb lesz.  

    A vízgyűjtőről érkező vizek levezetése a Hejőkürti szivattyútelepre, illetve a torkolati gravitációs zsiliphez rövidebb idő alatt történik meg, ezáltal a vízgyűjtőn a belvízkárok mértékének csökkenése várható. 

    A főcsatorna medre az elmúlt években gyorsuló tempóban eutrofizálódott, náddal, úszó és lebegő hínárral benőtt, a nagytömegű víz levezetését akadályozza, lelassítja, ezért vált fontossá a meder rekonstrukció megvalósítása, fontos a terület a természeti értékeinek megőrzése és védelme.

    A mederrekonstrukció eredményeként a nagytömegű víz elvezetése mellett a Natura 2000 védettségű vizes élőhelyek vízzel történő ellátottsága, annak optimális biztosítása minden évszakban biztosíthatóvá válik. A projekt megvalósítása fontos társadalmi és gazdasági érdek, valamint a környezet szempontjából is kiemelt jelentőségű kedvező hatás érhető el.

  • A Kállai-főfolyás üzembiztonsága meghatározó jelentőségű a Nyírségi belvízrendszer belvízbiztonsága szempontjából. Egy komolyabb belvíz esetén a főfolyás mentén lévő települések belvízkárokat szenvedhetnek. A rekonstrukció után lehetővé válik a belvizek gond nélküli, biztonságos levezetése és egyaránt szolgálja a mezőgazdálkodás és természetvédelem ökológiai vízigényének kielégíthetőségét is.

    • A bel- és külterületek belvízvédelme, biztonságos belvízelvezetés biztosítása,
    • Felkészülés az éghajlatváltozás, a várható szélsőségek hatásainak kivédésére,
    • A belvízrendszer vízelvezető, vízhasznosító és vízvisszatartó létesítményeinek fejlesztését
    • A vízminőség kárelhárítás feltételeinek javítása,
    • A vízgazdálkodás feltételeinek javítása.
    • A Harangodi tározó funkcióinak javítása

     

    A rekonstrukció célja, hogy a vízbő és vízhiányos időszakokban is egyenletes, lehető legkisebb talajvízszint ingadozást, azaz megfelelő vízgazdálkodást biztosítson.

    A tározással csökken a területről levezetett, hasznosítatlan víz mennyisége. Cél a vizek lehetőség szerinti és károkozás mentes helyben tartása. Vízbő időszakban a főfolyás jó vízlevezető képessége elősegíti a felesleges vizek gyors, szakszerű levezetését, a közvetlenül és közvetetten érintett települések elöntéseket minimálisra csökkenhetjük.

    A fejlesztéssel érintett Kállai-főfolyás a 2-3 Lónyay-főcsatorna alegységére elkészített Vízgyűjtő-Gazdálkodási Tervben található, mely a gyors vízlevezetés helyett a csapadék és a belvizek visszatartására törekevő szemléletet támogatja, valamint a terv éghajlatváltozással összefüggő intézkedéseiben szerepel, hogy a csökkenő kisvízi készletek ellensúlyozására a tározás jelenti az egyik megoldást. A tározó rehabilitációja, valamint a vízvisszatartó műtárgyak építése is ezt a célt szolgálja.

  • A projektelem a 061. számú Hortobágy-Berettyó jobb parti belvízrendszer területén valósul meg. A belvízcsatorna a 061 b. Villogó öblözet főcsatornája. A projektben megvalósuló vízi létesítmények és beavatkozások ebben a belvízcsatorna öblözetben helyezkednek el.

    Az új létesítmények és rekonstrukciós munkák Karcag, Kunhegyes és Abádszalók közigazgatási külterületén valósulnak meg. A fejlesztés során el kell végezni a Villogó belvízcsatorna kotrását, meglévő műtárgyak rekonstrukcióját, töltéskorona stabilizáció építését, új műtárgyak és egy félig stabil szivattyútelep építését, valamint a munkavégzést követő depóniarendezést.

    Új vízi létesítmények:

    • A Dombszigeti tiltó bontása és új építése
    • Új vízszintszabályozó bukózsilipes műtárgy építése
    • Új redőnyös elzáró szerkezetű vízszintszabályzó műtárgy építése
    • Félig stabil kialakítású szivattyútelep építése
    • Töltéskorona stabilizáció kialakítása

    A rekonstrukciós munkák jellege belvízcsatorna-meder és meglévő műtárgyak rekonstrukciója, az eredeti nyilvántartási állapot helyreállítását célozza.

  • A projekt célja a hidraulikai méretezés által kijelölt csatornaszakaszok kapacitásának növelése az érintett települések csapadékvizeinek biztonságos befogadása érdekében. A kapacitásnövelést, ill. a mederrekonstrukciót a környezeti és az ökológiai igények szem előtt tartásával kerül megvalósításra. A térség gazdasági-társadalmi stabilitása csak az alapadottságait képező természeti rendszerekkel együttműködő tájhasználattal teremthető meg. E célt a vízkészlet-gazdálkodáson alapuló fenntartható táji-ökológiai rendszerek, kialakítása szolgálja, a tájgazdálkodással, gazdasági haszonvételeivel együtt.

    Az új vízellátó útvonalakkal megteremthető a térségben felmerült jelentős öntözővíz igény kielégítése, mely nagyban segíti a megfelelő termésátlag megteremtését, ezen együtt a térség ökológiai vízigénye is megteremtődik.

    Az belvízrendszerben érintett települések: Abádszalók, Tiszaderzs, Tiszaszentimre, Tiszaszőlős, Tiszaigar, Tiszaörs

    A cél a jó ökológia potenciál elérését segítő, a vízgyűjtő gazdálkodási tervek készítése során már körvonalazódott intézkedések megjelenése.  A projekt célrendszerébe illeszthető VKI célkitűzések alapvetően a csatorna ökológiai viszonyait javító hidromorfológia és üzemeltetést elősegítő beavatkozások.

Megszakítás